Infolinia:
+48 22 300 89 89

+48 882 200 100

Infolinia: +48 22 300 89 89     Kontakt w sprawach nagłych: +48 887 200 100

Bogate doświadczenie i ambicje zawodowe oraz szczere, ponadprzeciętne zaangażowanie w sprawy naszych klientów stanowią dla nas wartości najważniejsze.

Powrót do zespołu

Powrót do zespołu

Wspólnik Zarządzający HARVARD LAWYERS Kancelaria Prawna Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski, Czaplewski i Wspólnicy S.K.A., ekspert i lider zespołu prawnego, pełnomocnik korporacyjny, międzynarodowy doradca biznesowy, mediator biznesu, gospodarczy, cywilny, rodzinny, karny i nieletnich, negocjator zawodowy, założyciel Kancelarii Klonowski, przewodniczący rady nadzorczej Klonowski Investments S.A., mówca motywacyjny i inspiracyjny, ekspert Harvard MasterClass Business Academy, autorytet branży prawniczej, publicysta polskiej myśli prawnej, wykładowca, prawnik oraz przywódca i dyplomowany oraz certyfikowany leadership, polski przedsiębiorca i międzynarodowy inwestor 

Radosław Klonowski

Radosław Piotr Klonowski (ur. 25 listopada 1981 roku w Golubiu-Dobrzyniu koło Torunia) – polski przedsiębiorca, ekspert branży prawniczej w Polsce, prawnik, publicysty polskiej myśli prawnej, a także wykładowca, mediator i doradca biznesowy ds. przywództwa, zarządzania, zmiany, podejmowania strategicznych decyzji, coach, mentor, zawodowy negocjatora, właściciel marki handlowej Kancelaria Klonowski, stworzonej na przełomie 2001 i 2002 roku, obecnie należąca do międzynarodowej grupy inwestycyjnej oraz stanowiącej fundament cenionych zespołów prawnych i kancelarii prawnych adwokatów i radców prawnych. Jest również właścicielem międzynarodowej grupy inwestycyjnej Klonowski Investments (z siedzibą w Warszawie oraz terytorialną ekspansją w Londynie, Dublinie, Europie Zachodniej oraz Ameryce Południowej). Od 2011 roku jest również ekspertem, coachem, mentorem, mówcą motywacyjnym, trenerem, mediatorem, negocjatorem zawodowym oraz przywódcą i wykładowcą Harvard MasterClass Business Academy. Od 2019 roku sprawuje funkcję wspólnika zarządzającego w Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek (z siedzibą w Warszawie), zaś po przeprowadzaniu międzynarodowych inwestycji oraz wewnętrznych fuzji od 2023 roku jako wspólnik zarządzający na stałe sprawuje kierownictwo zarówno nad działem projektów specjalnych, jak również działem procesowym w HARVARD LAWYERS Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski, Czaplewski i Wspólnicy (z siedzibą w Warszawie). Reprezentuje podmioty oraz ich zarządy w sporach, transakcjach, negocjacjach oraz bieżącej działalności biznesowej, świadcząc w tym zakresie wszechstronne doradztwo procesowe, biznesowe, inwestycyjne oraz consultingowe.
Specjalizuje się w obsłudze bieżącego biznesu o wysokim stopniu skomplikowania, bieżącym doradztwie strategicznym, transakcjach fuzji i przejęć, procesach restrukturyzacyjnych, procesach negocjacyjnych oraz obsłudze zagadnień i projektów specjalnych. Doradza i zarządza zagadnieniami w zakresie i przedmiocie tematyki obsługi wierzytelności oraz roszczeń deliktowych. Jest ekspertem prawa wekslowego, obsługi wierzytelności, prawa gospodarczego, cywilnego, odszkodowawczego oraz korporacyjnego. Szeroka specjalizacja to wynik wieloletniego doświadczenia, nauki, pracy i bogatej praktyki w szerokim spektrum działań biznesowych i consultingowych w Polsce oraz Europie i regionie Morza Bałtyckiego.

 

Życiorys
Urodził się w rodzinie polskiej inteligencji, wojskowej z korzeniami szlacheckimi. Ojciec Grzegorz Klonowski, były oficer Lotnictwa Wojska Polskiego, polski dyplomowany magister inżynier szkół wyższych i polski przedsiębiorca, doradca strategiczny, kontraktowy zarządca przedsiębiorstw, matka Małgorzata Klonowska bankowiec, ekonomista. Absolwent szkół i uczelni województwa włocławskiego, toruńskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz placówek zagranicznych. Posiada wykształcenie humanistyczne, prawnicze. Publicysta polskiej myśli prawnej, a także wykładowca w szczególności w zakresie prawa procesowego, gospodarczego, korporacyjnego oraz przywództwa i zarządzania. Były sportowiec i mistrz dalekowschodnich sztuk walki, hołdujący kodeksowi honorowemu Bushido oraz tradycją samurajów.

 

Kariera biznesowa

Pierwsze kroki rozpoczął pod okiem ojca Grzegorza. Na początku lat 90. XX wieku uczestniczył z ojcem w szeregu spotkań, a już w szkole średniej rozpoczął swoją przygodę ze światem biznesu dorywczo pracując w okresie wakacyjnym w spółce CLA specjalizującej się w sprzedaży ratalnej, a po jej przejęciu przez American International Group, będąc jeszcze w klasie maturalnej otrzymał propozycję stałej współpracy w departamencie windykacyjnym. Zakładając swoją pierwszą firmę zarządzał 1/3 windykacji Polski w grupie AIG. Karierę zawodową na początku XXI wieku kontynuował współpracując z Intrum Justitia, był również general director of the external sales network w Oriflame oraz AVON. Na początku studiów założył biuro doradztwa prawnego, z którego powstała Kancelaria Klonowski, która aktualnie jest renomowaną i prestiżową marką handlową. Kancelaria Klonowski na przestrzeni lat zyskał renomę i uznanie, jako profesjonalista na rynku usług prawnych i doradztwa w Polsce, Europie i regionie Morza Bałtyckiego.

Na początku XXI wieku był także dyrektorem zarządzającym w multiagencji finansowej oraz zajmował się consultingiem i doradztwem biznesowym. Kolejno współtworzył sieć sprzedaży FM World. Założył wraz z ojcem Gold Broker firmę finansową, a po zmianie przepisów w 2005 roku sprzedał z sukcesem. Kolejno współtworzył spółki finansowe jak chociażby Unilink oraz wraz z ojcem stworzył multibrokera finansowego współpracując z takimi firmami jak chociażby Getin Bank S.A., Santander Bank Polska, Polbank EFG, EFG Eurobank Ergasias S.A., SKOK, Meritum Bank, PKO BP S.A.. Współtworzył też sieć sprzedaży mobilnej usług finansowych BZ WBK S.A.. Od 2000 roku związany był również z rynkiem inwestycyjnym w Polsce, współpracując między innymi z Tacoma Polska oraz Norwich Union. Po przejęciu Norwich Union przez SAMPO OFE zminimalizował współpracę na rynku inwestycyjnym, po czym w roku 2007 po przejęciu SAMPO przez PTE Nordea wrócił do sektora inwestycyjnego zostając dyrektorem inwestycyjnym oraz kolejno dyrektorem zarządzającym siecią sprzedaży zewnętrznej współpracując z Grupą Nordea. Wraz z Grupą Nordea jako marką oraz wiodącą grupą finansową na świecie w trakcie globalnego kryzysu finansowego w roku 2008 osiągnął dodatni wynik finansowy i sukces sprawozdawczy, co było ewenementem na rynku usług finansowych i inwestycyjnych w dobie światowego kryzysu. W 2010 roku zakończył swoją wieloletnią przygodę biznesową i współpracę z Powszechnymi Towarzystwami Emerytalnymi, Otwartymi Funduszami Emerytalnymi oraz Funduszami Inwestycyjnymi, jak również Grupą Nordea.

W 2010 roku wrócił do usług prawnych, współtworząc wrocławskie kancelarie – Meditor i Lexcon. W międzyczasie doradzał w stworzeniu sieci sprzedaży firmie PERGO światowemu producentowi podłóg laminowanych. W dalszym ciągu jest konsultantem i doradcą biznesowym oraz strategicznym wielu przedsiębiorstw i firm. Nadal nieprzerwanie zarządza również przedsiębiorstwami na zlecenie i doradca w zakresie budowy oraz rozwoju sieci sprzedaży.

Od roku 2011 intensywnie rozwija założoną 10 lat wcześniej markę "Kancelaria Klonowski". W międzyczasie stworzył Międzynarodową Kancelarię Klonowski i Partnerzy, która nie przetrwała niewypłacalności swoich kontrahentów. Jej misję kontynuuje Międzynarodowa Kancelaria Klonowski i Wspólnicy.

Od 2011 roku działa również w Harvard MasterClass Business Academy, gdzie pełni funkcję eksperta. Jako praktyk w obszarze przywództwa oraz dziedzin zarządzania sprawuje merytoryczną opiekę nad programami, akademiami, seminariami, szkoleniami, z których korzystają menedżerowie wyższego szczebla po pomyślnym przejściu procesu rekrutacyjnego, który ma na celu zapewnienie harmonijnej współpracy, komunikacji i twórczej wymiany w grupie. Jako przedsiębiorca, praktyk, prawnik, mediator, konsultant, coach, mentor, negocjator zawodowy, trener i wykładowca prowadzi i współprowadzi Akademię Przywództwa, Akademię Coachingu, Akademię Mentoringu, Akademię Negocjacji, Akademię Wystąpień Publicznych, Akademię Sprzedaży, Akademię Mental Coachingu, Akademię Managera, Akademię Zarządzania i Restrukturyzacji, Akademię Prawa oraz wiele szkoleń otwartych, jak i zamkniętych. Jest akredytowanym i certyfikowanym coachem biznesu, zmiany i świadomego rozwoju, trenerem, mentorem, mówcą i managerem biznesu, liderem i ekspertem Akademii Przywództwa prowadzonej w ramach Harvard MasterClass Business Academy. Rozwija i pomaga rozwijać menadżerom szereg kompetencji w Akademii Coachingu i Akademii Mentoringu. Popularyzuje wiedzę, kompetencje i wartości związane z przedsiębiorczością, mentalną zmianą przywództwa, kreatywnością, otwartością na zmiany, skutecznością, samodyscypliną i najwyższymi standardami działania i zarządzania w biznesie.

W 2019 roku został wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek (z siedzibą w Warszawie). Jako wspólnik na stałe sprawuje kierownictwo zarówno nad działem projektów specjalnych, jak również działem procesowym kancelarii. Reprezentuje podmioty oraz ich zarządy w sporach, transakcjach, negocjacjach oraz bieżącej działalności biznesowej, świadcząc w tym zakresie wszechstronne doradztwo procesowe, biznesowe, inwestycyjne oraz consultingowe.

Mając wieloletnie doświadczenie w zakresie bieżącego doradztwa biznesowo-consultingowego, zarządzania przedsiębiorstwami, prowadzenia skomplikowanej obsługi sporów i negocjacji, reorganizacji i obsługi przedsiębiorstw, zarówno w zakresie bieżącej analizy, jak i wdrażania procesów naprawczych oraz prowadzenia postępowań spornych został nie tylko założycielem ale również wspólnikiem tytularnym kancelarii.

Po szeregu fuzji od 2023 roku jest wspólnikiem zarządzającym w HARVARD LAWYERS Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski, Czaplewski i Wspólnicy (z siedzibą w Warszawie), który tworzy jednocześnie zespół ekspertów indywidualnie dopasowany do spraw, zapewniając najwyższej jakości obsługę prawną, doradztwo, consulting i interdyscyplinarne, wszechstronne kompetencje w zakresie executive management.

Jest propagator koncepcji prawa korporacyjnego, obsługi wierzytelności oraz consultingu i lobbyingu połączonego ogólnie z szeroko pojętym doradzaniem podmiotom gospodarczym, najczęściej dużym organizacjom, jak również początkującym przedsiębiorstwom „start-upom”. Promotor przedsiębiorczości oraz wielu indywidualnych rozwiązań biznesowych. Biznesmen, zajmujący się również działalnością charytatywną „pro publico bono”.

 

Pozostała działalność

Radosław Klonowski był założycielem Międzynarodowej Fundacji Praw Człowieka i Ochrony Konsumentów, której był pierwszym prezesem. Wypracował wile kluczowych uchwał Sądu Najwyższego oraz podejmował się setek, jak nie tysięcy procesów w imieniu i na rzecz beneficjentów fundacji. Głównym nadzorcą fundacji był Minister Sprawiedliwości.

Posiada tytuł szlachecki w zachodniej Szkocji. 

Był również przewodniczącym Rady Dyrektorów międzynarodowego joint venture oraz doradcą Funduszu Inwestycji Zamkniętych Aktywów Prywatnych, działającym w segmencie wierzytelności.

Cieszy się szacunkiem i zaufaniem w gronie międzynarodowych inwestorów, mając uznanie w biznesie izraelskim, w szczególności wśród funduszy venture capital i dużych inwestycji w innowacje.

W 2019 roku został Przewodniczącym Rady Nadzorczej międzynarodowej grupy inwestycyjnej. Celem działania Grupy jest wspieranie polskich start-upów w ich staraniach nawiązywania kontaktów na rynkach międzynarodowych i globalnej ekspansji. 

 

Działalność sportowa

W dzieciństwie zaczął trenować dalekowschodnie sztuki walki. Jego ojciec, były judoka zapisał go do szkoły karate Oyama. Jako mistrz stoczył kilkadziesiąt walk karate (głównie w formułach full contact). W związku z kontuzją zagrażającą życiu zakończył karierę zawodową. W okresie zawodowego rozwoju interesował się też kick-boxingiem w formule full contact, muay thai, rosyjskim combat oraz izraelskimi sztukami walki, w szczególności krav maga.

 

Kontrowersje

W latach młodzieńczych (90. XX wieku) był wiązany z nielegalnymi walkami, zakazanymi prawnie w Polsce. Promując i uczestnicząc w walkach na Ukrainie czy w Rosji.

W 2015 roku naraził się politycznie za egzekwowanie należności kontraktowych od dłużnika i kontrahenta spółki, którą zarządzał. Nagrywany i szantażowany przez swoich byłych współpracowników, którzy przeszli na stronę dłużnika, nie poprzestał w ściganiu dłużnika. W 2016 roku został obwiniony za wykroczenia skarbowe związane de facto z wielomilionowymi zaległościami w płatności przez kontrahenta - dłużnika, w zarządzanej bezpośrednio przez niego spółce. Postępowanie to w efekcie obrony przed sądem zostało umorzone, a Radosław Klonowski z zarzutów został oczyszczony. Niemniej jednak pieniądze kontraktowe nie zostały za kilkuletnie świadczone usługi prawne od dłużnika (byłego kontrahenta) odzyskane, a Radosław Klonowski stracił posadę w strukturze top management w tejże spółce kapitałowej. 

Spotkał się z krytyką za udział w wydarzeniu i grach pokerowych. 

 

Życie prywatne

Związany na stałe z wieloletnią partnerką, którą jest międzynarodowa inwestorka Sylwia Golicka i z którą ma córkę Carmen (urodzona w 2017 roku). Sam natomiast od dziecka oddany jest dalekowschodnim sztuką walki, medytacji oraz niezłomnie pozostaje wielkim wyznawcą kodeksu honorowego Bushido. 

 

Licencje i certyfikaty

 • (MMB) Międzynarodowy Mediator Biznesu

 • Międzynarodowy Negocjator Biznesowy

 • Międzynarodowy pełnomocnik procesowy

 • Pełnomocnik korporacyjnym

 • Manager kontraktowy ds. zarządzania

 • Mediator ds. gospodarczych

 • Mediator ds. cywilnych

 • Mediator ds. rodzinnych

 • Mediator ds. karnych

 • Mediator ds. dla nieletnich

 • Mediator biznesowy

 • Zawodowy negocjator

 • Coach

 • Mentor

 • Przywódca (leadership)

 • Mówca motywacyjny

 • Strateg procesowy
   

 

Publikacje i artykuły

 • Empiryczna deskrypcja problematyki oszustwa w zakresie przestępczości zorganizowanej. 

 • Prawne i kryminalistyczne aspekty przestępczości zorganizowanej w polskim prawie karnym w ujęciu karnoprawnym i procesowym.

 • Coachning siła zmian.

 • Prawo odszkodowawcze z perspektywy poszkodowanego.

 • Dochodzenie roszczeń dla pośrednio poszkodowanych.

 • Gra o biznes.

 • Jak zostać mówcą?

 • Roszczenia frankowiczów i sztuka ich dochodzenia.

 • Rozwód bez cenzury. Walka o dzieci i majątek.

 • Przywództwo to siła rozsądku, strategii i kompetencji.

 • Masz prawo do obrony.

 • Wypadki chodzą po ludziach. Wszystko o odszkodowaniach.

 • Zostań najlepszym leadership.

 • Upadłość konsumencka. Powiedz STOP swoim problemom finansowym.

 • Sąd, proces, sprawa. Wszystko o Twojej prawnej walce.

 • Speech a mowa motywacyjna.

 • Staffing odwrócona forma mobbingu.

 • Zaniżone odszkodowanie. Czy kosztorys i decyzja ubezpieczyciela to ostateczność?

 • Dopłaty do odszkodowań. Wszystko co powinniśmy wiedzieć.

 • SKD - czas na prawa kredytobiorców.

 • Czas na proces. Proces w ujęciu prawno-materialnym po nowelizacji.

 • Coaching siła zmian.

 • Nawyki warte sensu naszego życia.

 

 

Prawo cywilne, rodzinne, spadki, majątki, zachowki, zasiedzenia, roszczenia odszkodowawcze, prawo bankowe, medyczne, farmaceutyczne, autorskie

Prawo cywilne to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. W zasadzie regulacje prawa cywilnego dotyczą wszystkich dziedzin życia społecznego. 

Rosnące potrzeby związane z prawem odszkodowawczym, bankowym, medycznym i farmaceutycznym ukierunkowały u nas wyodrębnienie specjalistycznych usług i pomocy prawnej.

Obsługa prawna firm, przedsiębiorstw i spółek prawa handlowego, w tym spółek Skarbu Państwa, postępowania arbitrażowe oraz sukcesje

Budowa i organizacja każdej firmy, w tym struktury korporacyjnej wymaga zarówno opracowania długookresowych strategii biznesowych, jak i doradztwa w zakresie rozwiązywania bieżących problemów prawnych. 

Kompleksowe z zakresu obsługi prawnej wymagają praktycznych rozwiązań i jasnych konkluzji.

Prawo karne, całodobowa pomoc prawna, obrona adwokacka, zatrzymania, przeszukania, aresztowania, zabójstwa, grupy zorganizowane 

Reprezentacja klientów w ramach postępowań karnych, karno-skarbowych ze szczególnym uwzględnieniem usług związanych z przestępstwami i wykroczeniami gospodarczymi jest naszą pasją, która umacnia skuteczną pomoc prawną i obronę naszych klientów. 

Procesy gospodarcze, spory korporacyjne, fuzje, przejęcie, przekształcenia, prawo międzynarodowe, przestępstwa gospodarcze i compliance

Zapewniamy najwyższej klasy obsługę prawną i praktyczne doradztwo zarówno powodom, jaki i pozwanym na każdym etapie postępowania. Doradztwo korporacyjne jest jedną z najważniejszych specjalizacji naszej Kancelarii i dotyczy wszystkich aspektów działalności przedsiębiorców. 

Główne pola naszej działalności

Przejdź do specjalizacji

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy jedną z najwyżej cenionych Kancelarii w zakresie prawa korporacyjnego, gospodarczego, karnego, cywilnego, jak i szerokich kompetencji, w tym również profilaktyki i rozwiązywania sporów skomplikowanych. Potwierdzają to liczne wyróżnienia i uznania w oczach naszych klientów różnych branż.

Kancelaria Prawna Harvard Lawyers to jedna z nielicznych kancelarii prawnych, która świadczy usługi prawne na terenie całej Polski, Europy i regionie Morza Bałtyckiego, a do tego oferuje swoim klientów całodobową pomoc prawną. Podejmiemy się prowadzenia każdej sprawy, stąd też nie zwlekaj z kontaktem z nami. Kancelaria Prawna Harvard Lawyers, to adwokat i radca prawny, którego potrzebuje Twoja sprawa. U nas nie ma spraw przegranych z góry. Kancelaria Klonowski posiada nieograniczony zasięg terytorialny - prowadzimy sprawy bez względu na na miejsce zdarzenia.

Infolinia: +48 882 200 100

Śledź nas w social media

tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 882 200 100

Kontakt w sprawach nagłych
(zatrzymania, przeszukania, aresztowania)

TEL 24h: +48 887 200 100
SMS 24h: +48 608 500 100

Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

HARVARD LAWYERS
Kancelaria Prawna 
Adwokatów, Radców Prawnych

Klonowski, Czaplewski i Wspólnicy S.K.A.